Chwytacz w maszynie do szycia

Chwytacz-w-maszynie-do-szycia-BERNINA

Zespół chwytacza jest najbardziej skomplikowanym ruchomym elementem mechanicznym w maszynie do szycia. Jego ciągła, precyzyjna praca gwarantuje idealne "wiązanie" - tworzenie ściegu. Tak więc zużycie chwytacza podczas wieloletniej pracy ma bezpośredni wpływ na jakość KAŻDEGO ŚCIEGU.

 

Zadaniem chwytacza jest "złapanie" pętelki nici górnej powstałej przez ruch igły góra/dół i połączenie jej z drugą nicią (dolną, pobieraną z bębenka) tworząc - wiążąc tym samym ścieg.

 


 

Jakie są rodzaje chwytaczy?

 

Na rynku domowych maszyn do szycia istnieją dwa rozwiązania konstrukcyjne chwytaczy: tradycyjny metalowy zespół chwytacza wahadłowego (szpulka wkładana pionowo) oraz w znacznej części plastikowy zespół chwytacza rotacyjnego (szpulka wkładana poziomo od góry). W mechanicznych maszynach do szycia częściej spotykany jest chwytacz wahadłowy (ze względu na swoją solidność i metalową konstrukcję). Wśród elektronicznych domowych maszyn do szycia dominuje chwytacz rotacyjny ponieważ umożliwia szerszy zakres ściegów ozdobnych.

 

 

Metalowy
chwytacz wahadłowy
maszyna domowa
  Plastikowy
kosz chwytacza rotacyjnego
maszyna domowa
     
https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/chytacz_wahadlowy_domowy_1a.jpg   https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/chytacz_rotak_domowy_1a.jpg
     

https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/chytacz_wahadlowy_domowy_1b.jpg

  https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/chytacz_rotak_domowy_1b.jpg

 


 

 

Wśród maszyn do szycia przeznaczonych do profesjonalnego użytku także dostępne są dwa rodzaje chwytaczy - wahadłowy (praktycznie taki sam jak w maszynach domowych) oraz rotacyjny, jednak różniący się znacznie od rozwiązań domowych ponieważ posiada w całości metalową konstrukcję. W maszynach dedykowanych do ciężkich zadań oraz gdzie liczy się idealnie równy ścieg (najczęściej prosty), częściej spotykany jest chwytacz wahadłowy. Natomiast chwytacz rotacyjny dominuje w konstrukcjach maszyn gdzie liczy się szybkość szycia i szeroki zakres ściegów ozdobnych.

 

Metalowy
chwytacz wahadłowy
maszyna profesjonalna przemysłowa
  Metalowy
chwytacz rotacyjny
maszyna profesjonalna przemysłowa
     
https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/chytacz_wahadlowy_przemyslowy_1a.jpg   https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/chytacz_rotak_przemyslowy_1a.jpg
     

https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/chytacz_wahadlowy_przemyslowy_1b.jpg

  https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/chytacz_rotak_przemyslowy_1b.jpg

 


 

Zasada działania chwytacza w maszynie do szycia

 

 

Poniżej zamieszczamy animację przedstawiającą zasady działania dwóch rozwiązań chwytaczy stosowanych obecnie we współczesnych maszynach do szycia.

 

Wiązanie ściegu w maszynie wykorzystującej metalowy chwytacz wahadłowy

  Wiązanie ściegu w maszynie wykorzystującej chwytacz rotacyjny
https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/Chwytacz_wahadlowy_zasada_dzialania_1.gif  

Chwytacz rotacyjny w maszynie do szycia - zasada działania

animacja pochodzi ze strony:
https://imgur.com/gallery/AZDxA3F

 

animacja pochodzi ze strony:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lockstitch.gif

 


 

Chwytacz BERNINA 9-tej generacji.

 

 

BERNINA - Chwytacz rotacyjny 9 generacji

 

Ciekawostką jest chwytacz 9tej generacji opatentowany przez BERNINA. Jest to połączenie chwytacza wahadłowego z chwytaczem rotacyjnym. BERNINA wykorzystała i połączyła największe zalety chwytacza wahadłowego z zaletami chwytacza rotacyjnego. Z chwytacza wahadłowego wykorzystano jakość ściegu i niezawodność, a z chwytacza rotacyjnego zaczerpnięto najwyższą kulturę pracy i bardzo dużą 9mm szerokość ściegu, a także prędkość szycia. Ten rodzaj chwytacza stosowany jest obecnie w profesjonalnych maszynach i hafciarkach z linii 7 BERNINA.

 

 

 

Obejrzyj film prezentujący jak działa i w jaki sposób złożony jest
najnowszy chwytacz BERNINA 9tej generacji.

 

 


 

Ewolucja chwytacza w maszynie do szycia

 

 

Czółenko o ruchu poprzecznym  

Czółenko o kształcie łódki poruszało się wzdłuż osi poziomej. Wewnątrz czółenka znajdowała się szpulka z nicią.

  BobbinDrivers.TransverseShuttle.shuttle
         
         

Czółenko oscylujące

 

Ten rodzaj chwytacza wyglądem przypominał czółenko poprzeczne, jednak jego ruch nie odbywał się wzdłuż osi poziomej tylko poruszał się po łuku na krótkim ramieniu. Dzięki czemu tarcie było mniejsze, a sam chwytacz poruszał się szybciej.

 

BobbinDrivers.VibratingShuttle.shuttle

         
         

Chwytacz rotacyjny

 

Ten chwytacz obraca się wokół nieruchomej szpulki. Podczas pełnego obrotu "zabiera" pętelkę nici pozostawioną przez igłę i obwiązuje ją wokół szpulki z nicią dolna.

 

BobbinDrivers.RotaryHook.hook

         
         

Chwytacz wahadłowy

 

Ten rodzaj chwytacza działa na zasadzie wahadła wykonując ruchy na przemiana prawa/lewa ściągając pętelkę nici z igły i obwiązując ją wokół nieruchomej szpulki z nicią dolną.

  BobbinDrivers.OscillatingShuttle.shuttlewithbobbin
         
         
         

Chwytacz BERNINA
9-tej generacji

 

Ten rodzaj chwytacza, chroniony patentem BERNINA to połączenie niezawodności i jakości ściegu chwytacza wahadłowego z kulturą pracy i szerokością ściegu z chwytacza rotacyjnego.

  BERNINA chywtacz 9tej generacji
         

 


 

Który chwytacz lepszy? Lepsza maszyna z chwytaczem rotacyjnym czy wahadłowym?

 

 

Na te i inne pytania związane z wyborem maszyny postaramy się odpowiedzieć w osobnym artykule poświęconym tematowy "Jaką maszynę do szycia kupić"