Maszyna do szycia

Maszyna-do-szycia
MASZYNA DO SZYCIA to technicznie rzecz ujmując urządzenie służące do łączenia "zszywania" materiału za pomocą szwu powstającego z połączenia (najczęściej) dwóch niezależnych nitek.

 

Jak maszyna szyje - jak powstaje ścieg

 

 

Za samo wiązanie ściegu odpowiada w maszynie chwytacz, który we współpracy z igłą (napędzaną przez igielnicę, która zsynchronizowana jest z chwytaczem) wiąże dwie osobne nitki w ścieg. Chwytacz "ściąga" z igły pętelkę nici górnej, a następnie "przeplata" przez tę pętelkę nić dolną. Po podciągnięciu nici górnej, pętelka się zaciąga tworząc ścieg.

 

Chwytacz zazwyczaj znajduje po spodniej stronie szytego materiału, a igła przebija materiał od góry do dołu gdzie jej zaostrzony "czubek" spotyka się z "czubkiem" chwytacza.

 

To właśnie chwytacz jest sercem maszyny i jego ewolucja była najbardziej znacząca i odegrała ogromna rolę podczas powstawania współczesnej maszyny do szycia.

 

 


Wiązanie ściegu w maszynie wykorzystującej metalowy chwytacz wahadłowy

  Wiązanie ściegu w maszynie wykorzystującej chwytacz rotacyjny
https://szycie.info.pl/pic/Poradnik/Chwytacz_wahadlowy_zasada_dzialania_1.gif  

Chwytacz rotacyjny w maszynie do szycia - zasada działania

animacja pochodzi ze strony:
https://imgur.com/gallery/AZDxA3F

 

animacja pochodzi ze strony:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lockstitch.gif

 

 


 

Oczywiście sam chwytacz to nie wszystko, dlatego też w maszynie do szycia ewolucji podlegały również inne elementy i podzespoły takie jak:

 

ząbki transportu (transport materiału)

 

naprężacz nici (odpowiednie naciągnięcie nici)

 

podciągacz (wyciąganie nici w górę i zaciąganie ściegu)

 

igielnica i jej napęd (tworzenie ściegów prostych, zygzak i ozdobnych)

 

mechanizm regulujący parametry ściegów (regulacja szerokości i długości ściegów)

 

oraz inne mniej lub bardziej istotne elementy.

 

 

Bardzo ważnym elementem jest też kształt współczesnej igły, który również jest wynikiem wieloletnich modyfikacji i poszukiwania najlepszego, optymalnego rozwiązania.

 

 

BERNINA - Szwajcarska precyzja, jakość i dokładność

 


 

Tak więc maszyna do szycia to "zlepek" wielu modułów, zespołów i rozwiązań, które przez lata były doskonalone i nadal podlegają ewolucji. Współczesna maszyna do szycia składa się z tysięcy części, a każda z nich ma za sobą długą historię zmian, udoskonaleń i ulepszeń.

 

 

Maszyna do szycia

 


 

Maszyny do szycia to obecnie arcydzieła techniki, automatyki i mechaniki precyzyjnej, a Szwajcarscy inżynierowie firmy BERNINA to jedni z najlepszych na świecie projektantów maszyn do szycia. To prawdziwi wirtuozi w sowim fachu !

 

BERNINA - Kontrola jakości

 


 

Urządzenie jakim jest maszyna do szycia to wynalazek udoskonalany przez dziesięciolecia i jest dziełem wielu wynalazców, majsterkowiczów i praktyków szycia.

 

Ogromna ewolucja jaką przeszły pierwsze „maszyny szyjące” do ich współczesnych odpowiedników to fascynująca historia, którą zawarliśmy w artykule pod tytułem:

 

HISTORIA MASZYNY DO SZYCIA: https://bernina.pl/jak-powstala-maszyna-do-szycia-historia-maszyny.html

 

do którego lektury serdecznie zapraszamy !

 

Jeśli jesteś zainteresowany historią powstania szwajcarskiej firmy BERNINA zachęcamy do przeczytania artykułu "BERNINA - Historia firmy od 1893 roku po dzień dzisiejszy" - kliknij.