Owerlok, overlock, ower ...

 

OWERLOK - Overlock - Co to jest, co dokładnie robi i kiedy się go stosuje

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem poświęconym specyficznemu urządzeniu jakim jest owerlok.

 

 

Co to dokładnie jest owerlok

 

 

Owerlokiem nazywamy rodzaj maszyny szyjącej, która służy najczęściej do dwóch celów:

 

 

1. Łączenia ze sobą materiałów za pomocą elastycznych szwów.

 

 

Zszywanie na owerloku

 

 

 

2. Zabezpieczania krawędzi materiałów przed strzępieniem - zwane obrębianiem.

 

 

Obrzucanie krawędzi owerlokiem

 

 

 

Dodatkowo owerlok wykorzystywany jest także do wszywania gumki, taśm, cekinów czy koralików.

 

 

Wszywanie gmki na owerloku

 

 

 

Overlock może także służyć do wykonywania ozdobnego ściegu rolującego jakim jest mereżka.

 

 

Mereżka (Ścieg rolujący) - BERNINA

 

 

 

Nazwa owerlok oznacza także ścieg jaki przy użyciu tej maszyny można wykonać. Szycie na owerloku nazywane jest "owerlokowaniem". Owerlok oprócz nazwy "overlock" potocznie nazywany jest często "owerem" lub "overem".

 

 

Zaletą ściegu typu owerlok jest jego elastyczność. Ścieg ten idealnie nadaje się więc do zszywania wszelakich dzianin, dresówek i innych tkanin rozciągliwych. Znajdzie zastosowanie tam gdzie wymagany jest elastyczny, mocny ścieg np. podczas zszywania elementów bielizny, odzieży dziecięcej czy też ubrań sportowych. Ścieg owerlokowy świetnie nadaje się również do wszywania wszelkiego rodzaju gum, sznurków i elastycznych taśm.

 

Wykonując ścieg obrębiający owerlok znajdzie zastosowanie podczas wykańczania brzegów tkanin, a także ozdobnego wykańczania brzegów elementów garderoby za pomocą ozdobnego ściegu typu mereżka (ścieg rolujący). Mereżką idealnie wykańcza się brzegi rękawów, doły sukienek, spódnic czy też welonów w sukniach ślubnych. Owerlokiem można obrębiać także brzegi dywanów, chodników, wykładzin (służą do tego celu specjalne owerloki przemysłowe).

 


 

 

Różnice pomiędzy maszyną do szycia, a owerlokiem

 

 

Owerlok to nie jest zwykła maszyna do szycia. Żadna maszyna do szycia nie zastąpi owerloka jak i żaden owerlok nie zastąpi maszyny do szycia !

 

 

1. Owerlok przy wykonywaniu ściegu korzysta z co najmniej trzech nici, (a najczęściej czterech niezależnych nici), podczas gdy w maszynie do szycia nitek mamy dwie - jedna od góry, a druga w bębenku od dołu.

 

2. Konstrukcja ściegu owerlokowego sprawia, że jest on bardzo elastyczny i po rozciągnięciu wraca do stanu spoczynkowego, podczas gdy ścieg maszynowy jest ściegiem sztywnym, a gdy go rozciągniemy pozostanie w tym stanie.

 

3. W maszynie do szycia ścieg wiązany jest przy pomocy jednego chwytacza, który "zbiera" igłę z nitki, podczas gdy w owerloku mamy dwie igły i dwa chwytacze. W owerloku nie mamy także bębenka ponieważ chwytacze, tak jak igły pobierają nitkę z dużej szpulki umieszczonej na owerloku.

 

4. Owerlok automatycznie obcina nadmiar materiału za pomocą specjalnego noża, a dokładnie zespołu noży - górnego i dolnego. Szerokość obcinania materiału możemy regulować. Jest to przydatne nie tylko podczas obrzucania krawędzi materiału, ale również przy zszywaniu kawałków materiałów np szwem płaskim łączącym.

 

5. Transport dyferencjalny - W owerloku mamy niezależne dwa zespoły ząbków transportu (przednie i tylne), które pracują niezależnie. Możemy modyfikować ich pracę w taki sposób, aby szyty materiał był marszczony, rozciągany lub zachowywał neutralny stan.

 


 

 

BERNINA bernette B48 - Coverlock

 

(układ chwytaczy w owerloku 5-nitkowym)

 

 

 

BERNINA bernette B44 Funlock - overlock 4-nitkowy - PRECYZJA

 

(chwytacz górny z założonym adapterem do pracy z ściegami 2-nitkowymi)

 


 

 

Jakie są rodzaje owerloków:

 

Owerloki możemy podzielić ze względu na ilość nitek jakie obsługują. Stąd też spotykamy na rynku takie urządzenia:

 

Owerloki 3-nitkowe - dwa chwytacze i jedna igła

 

Owerloki 4-nitkowe - dwa chwytacze i dwie igły

 

Owerloki 5-nitkowe - dwa chwytacze + chwytacz łańcuszkowy i dwie igły

 

 

Dodatkowo każdy z nich może wykonywać ściegi 2-nitkowe, ale nie ma takiego urządzenia jak owerlok 2-nitkow, który wykonuje tylko ten rodzaj ściegów, ponieważ ściegi 2-nitkowe wykuję się "zaślepiając" jeden z chwytaczy specjalnym adapterem.

 

 

Na rynku występują zarówno owerloki wielofunkcyjne, w którym można uzyskać różne rodzaje ściegów (np. wykręcając jedną z igieł lub używając adaptera chwytacza) jak również overlocki specjalistyczne, które wykonują jeden, cieśle określony rodzaj ściegu

 


 

 

Overlock 3-nitkowy ma możliwość wykonywania ściegów 2 i 3-nitkowych. W większości modeli wielofunkcyjnych może wykonywać ściegi z lewą lub prawą pozycją igły, a tym samym ściegi o różnej szerokości.

 

Wielofunkcyjny overlock 4-nitkowy ma możliwość wykonywania ściegów 2, 3 i 4-nitkowych. Przy ściegach 2 i 3 nitkowych możemy wybrać lewa lub prawą pozycję igły.

 

W overlocku 5-nitkowym mamy możliwość wykonywania ściegów 2, 3, 4-nitkowych oraz ściegu 5-nitkowego, a także ściegu łańcuszkowego.

 

Każdy owerlok wielofunkcyjny jak i specjalistyczny może wykonywać też ścieg rolujący zwany mereżką, do której wykonania stosuje się najczęściej 3-nitki (dwa chwytacze + igła).

 


 

 

Jakie rodzaje ściegów wykonuje urządzenie jakim jest owerlok:

 

Najbardziej uniwersalny i wielofunkcyjny domowy jak i profesjonalny owerlok 4-nitkowy wyposażony jest w dwie igły (lewa i prawa) i dwa chwytacze (górny zwany prawym i dolny zwany lewym), przy różnych wariantach nawlekania możemy uzyskać różne rodzaje ściegów. Bardziej rozszerzoną wersją owerloka jest wielofunkcyjny owerlok 5-nitkowy, który posiada możliwość szycia wszystkimi ściegami owerlokowymi od 2 do 5 nitek.

 

 

Ścieg owerlokowy 5-nitkowy

 

Wykonywany na overlocku 5-nitkowym. Jest połączeniem ściegu owerlokowego 3-nitkowego oraz ściegu łańcuszkowego. Do jego wykonania nawlekamy zestaw: igła (lewa lub prawa) + chwytacz górny i dolny oraz igła (tylna) + chwytacz łańcuszka. Używając adaptera górnego chwytacza możemy uzyskać ścieg 2 nitowy + łańcuszek.

 


     
https://szycie.info.pl/pic/MO_48/Coverlock_BERNINA_bernette_funlock_b48_scieg_x1.jpg  

5 nitkowy ścieg owerlokowy

szeroki

     
https://szycie.info.pl/pic/MO_48/Coverlock_BERNINA_bernette_funlock_b48_scieg_x1.jpg  

5 nitkowy ścieg owerlokowy

wąski

     
5-nitkowy owerlokowy ścieg stanowi połączenie ściegu owerlokowego 3-nitkowego z 2-nitkowym łańcuszkiem. Szeroki ścieg uzyskiwany jest przez użycie lewej igły.
     
     
     
     
https://szycie.info.pl/pic/MO_48/Coverlock_BERNINA_bernette_funlock_b48_scieg_x1.jpg  

4 nitkowy ścieg z łańcuszkiem

szeroki

     
https://szycie.info.pl/pic/MO_48/Coverlock_BERNINA_bernette_funlock_b48_scieg_x1.jpg  

4 nitkowy ścieg z łańcuszkiem

wąski

     
4-nitkowy ścieg jest ściegiem zabezpieczającym, tworzonym z 2-nitkowego ściegu owerlokowego i ściegu łańcuszkowego. Ścieg szeroki jest wykonywany z użyciem lewej igły.
     
     
     
     
Owerlok BERNINA ścieg łańcuszkowy  

2 nitkowy ścieg łańcuszkowy

     
Ścieg łańcuszkowy wykonywany jest na owerloku 5-nitkowym po nawleczeniu tylnej igły i chwytacza łańcuszka. Jest to 1-igłowy 2-nitkowy ścieg prosty stosowany do zszywania lub dekorowania. Łańcuszek można wykonywać w dowolnej odległości od krawędzi materiału po wyłączeniu noża i górnego chwytacza.
     
     
     

Ścieg owerlokowy 4-nitkowy

 

Wykonywany na owerloku 5-nitkowym lub 4-nitkowym, w którym nawlekamy obie igły (lewa i prawa) oraz oba chwytacze (górny i dolny)

 


     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

4 nitkowy ścieg owerlokowy z dodatkowym ściegiem zabezpieczającym

     
4–nitkowy ścieg owerlokowy jest zalecany do zszywania średnich i ciężkich materiałów elastycznych, takich jak podwójne dzianiny lub odzież kąpielowa.
     
     
     

Ściegi owerlokowe 3-nitkowe

 

Wykonywane na owerlokach 5-, 4- i 3-nitkowych w którym nawlekamy jedną igłę (drugą się wykręca) i dwa chwytacze. W zależności czy użyjemy igły lewej czy prawej igły wówczas otrzymamy ścieg szeroki lub wąski.

 


     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

3 nitkowy ścieg owerlokowy szeroki

     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

3 nitkowy ścieg owerlokowy wąski

     
3 nitkowy ścieg owerlokowy zalecany jest do zabezpieczania lub zszywania pospolitych materiałów. W zależności od tego jaką igłę użyjemy możemy uzyskać ścieg szeroki (lewa igła) lub wąski (prawa igła).
     
     
     
     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

3 nitkowy ścieg płaski szeroki (Flatlock)

     
     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

3 nitkowy ścieg płaski wąski (Flatlock)

     
3 nitkowy ścieg płaski (Flatlock) zalecany jako ścieg dekoracyjny na łączeniu dwóch materiałów, możliwy do wykonania również nicią dekoracyjną. W zależności od tego jaką igłę użyjemy możemy uzyskać ścieg szeroki (lewa igła) lub wąski (prawa igła).
     
     
     
     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

3 nitkowy ścieg obrębiający

     
3 nitkowy ścieg obrębiający (wąski), do wykańczania krawędzi delikatnych materiałów.
     
     
     
     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

3 nitkowy ścieg SUPER STRETCH
(Super elastyczny)

     
3 nitkowy ścieg SUPER STRETCH (super elastyczny) zalecany do lekkich, bardzo elastycznych materiałów, takich jak trykot lub elastan. Aby uzyskać ten ściegi, nawlekamy dwie igły i chwytacz dolny. Na górny chwytacz zakładamy specjalny adapter.
     
     
     
     
Mereżka, ściego rulujący - BERNINA Funlock bernette B44  

3 nitkowy ścieg rolujący (mereżka)

     
3–nitkowy ścieg rolujący zwany mereżką, służy do tworzenia wąskich podwinięć na krawędzi materiału. Do celów dekoracyjnych, można użyć nitkę dekoracyjną w górnym chwytaczu i cienką, standardową nitkę w dolnym chwytaczu oraz igle.
     
     
     

Ściegi 2-nitkowe

 

Wykonywane w owerloku 5, 4 i 3-nitkowym przy pomocy nawleczonej jednej igły (drugą się wykręca) i nawleczonego dolnego chwytacza (na górny chwytacz instaluje się specjalny adapter). W zależności od tego czy użyjemy igły lewej czy prawej wówczas otrzymamy ścieg szeroki lub wąski

 


 
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

2 nitkowy ścieg obrębiający szeroki

     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

2 nitkowy ścieg obrębiający wąski

     

2 nitkowy ścieg obrębiający zwany także zawiniętym ściegiem owerlokowym służy głównie do obrzucania materiałów lekkich i elastycznych. W zależności od tego jaką igłę użyjemy możemy uzyskać ścieg szeroki (lewa igła) lub wąski (prawa igła).

     
     
     
     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

2 nitkowy ścieg owerlokowy szeroki

     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

2 nitkowy ścieg owerlokowy wąski

     

2 nitkowy ścieg owerlokowy służy głównie do zabezpieczenia przed strzępieniem brzegów pospolitych materiałów. W zależności od tego jaką igłę użyjemy możemy uzyskać ścieg szeroki (lewa igła) lub wąski (prawa igła).

     
     
     
     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

2 nitkowy ścieg płaski szeroki (Flatlock)

     
Ścieg owerlokowy - BERNINA Funlock bernette B44  

2 nitkowy ścieg płaski wąski (Flatlock)

     
2 nitkowy ścieg płaski (Flatlock) - Ścieg dekoracyjny, wykonywany na łączeniu dwóch materiałów, możliwy do wykonania również nicią dekoracyjną.
     
     
     
     
Mereżka, ściego rulujący - BERNINA Funlock bernette B44  

2 nitkowy ścieg rolujący (mereżka)

     
2–nitkowy ścieg rolujący zwany mereżką, służy do tworzenia deliaktnych podwinięć na krawędzi materiału. Do celów dekoracyjnych, można użyć nitkę dekoracyjną w górnym chwytaczu i cienką, standardową nitkę w dolnym chwytaczu oraz igle.

 

 

 


 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie owerloka?

 

Overlocki to urządzenia o bardzo precyzyjnej konstrukcji. Ich budowa i jej dokładność odzwierciedla się bezpośrednio w jakości ściegów jakie owerlok wykonuje oraz w kulturze pracy owera. Czyli im lepiej owerlok jest zbudowany, tym lepszą jakość ściegu uzyskamy. Owerloki marki BERNINA cechuje najwyższa jakość wykonania oraz samej konstrukcji. Overlocki BERNINA składane są z najwyższej jakości podzespołów. Ich kultura pracy jest wręcz wzorcowa. Owerloki BERNINA posiadają także szereg udogodnień i rozwiązań, które pozwalają na wygodniejszą pracę na owerloku.

 

 

Zaawansowany owerlok 4-nitkowy BERNINA L460

 

 

 

Do tych rozwiązań należy między innymi chroniony patentem system BERNINA MTC

 

Micro Thread Control, bo od tych słów wywodzi się nazwa systemu, to rozwiązanie, które gwarantuje precyzyjne ustawienie ściegu bez konieczności każdorazowego doboru naprężeń na chwytaczach i szerokości obcinania przy zmianie szytego materiału. Jeden obrót pokrętłem MTC pozwala na uzyskanie idealnego ściegu przylegającego do krawędzi materiału. Pozwala to na profesjonale i co najważniejsze, łatwe wykańczanie szytych materiałów.

 

 

 

BERNINA MTC - System do owerloków

 

 


 

 

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem marki BERNINA (bardzo rzadko spotykanym w owerlokach) jest system FHS czyli tzw. "kolanówka" - dźwignia podnoszenia stopki kolanem. To rozwiązanie pozwala na łatwe unoszenie stopki bez konieczności odrywania rąk od szytego materiału. Dzięki temu mamy lepszą kontrolę nad szytym projektem.

 

 

BERNINA overlock L 460 - Dźwignia podnoszenia stopki kolanem

 

 

BERNINA słynie z owerloków, których kultura pracy jest idealna. Owerloki BERNINA są bardzo ciche i precyzyjne. Pomimo ogromnej prędkości szycia (1 500 ściegów/min) zachowują cichą pracę w pełnym zakresie szybkości szycia.

 

 

 


 

 

Bardzo ciekawym pomysłem jest stół powiększający pole pracy w owerloku BERNINA L460. Stolik ułatwia zdecydowanie pracę z większymi projektami.

 

 

BERNINA L460 - Stół powiększający pole pracy

 


     
     

Filmy przedstawiające szycie na owerlokach BERNINA

     
     

Owerloki BERNINA B44 i B48

 

     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

1/15 - Przygotowanie do szycia

 

2/15 - Przewlekanie

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

3/15 - Nawlekanie

 

4/15 - Ustawienia domyślne

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

5/15 - Naprężenia nici

 

6/15 - Zmiana igły

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

7/15 - Długość ściegu i dyferencjał

 

8/15 - Obcinanie materiału

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

9/15 - Adapter górnego chwytacza

 

10/15 - Ścieg coverlockowy

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

11/15 - Ścieg łańcuszkowy

 

12/15 - Ustawienia ściegów

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

13/15 - Ustawienia ściegów

 

14/15 - ściegi typu COMBO

     
     

BERNINA Owerloki

 

https://hafciarki.pl/https://hafciarki.pl/filmy/miniatury/BerninaInternational_YT.jpg

     

15/15 - Konserwacja

 

Pozostałe filmy

     

     
     

Owerloki BERNINA 1150 MDA i 1300 MDC

     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

1/4 - Przygotowanie do szycia

 

2/4 - Wybór ściegów i ustawienia

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

3/4 - Nawlekanie

 

4/4 - Używanie akcesoriów

     

     
     

Owerloki BERNINA L450 i L460

     
     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

1/9 - Prezentacja owerloków

 

2/9 - Pierwsze kroki z owerlokiem

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

3/9 - Pierwsze kroki z owerlokiem

 

4/9 - Owerlok 4-nitkowy

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

5/9 - Owerlok 3-nitkowy

 

6/9- Owerlok 2-nitkowy

     
     

BERNINA Owerloki

 

BERNINA Owerloki

     

7/9 - Zszywanie owerlokiem

 

8/9 - Porady i wskazówki

     
     

BERNINA Owerloki

 

https://hafciarki.pl/filmy/miniatury/BerninaInternational_YT.jpg

     

9/9 - Konserwacja

 

Pozostałe filmy

     
     

 

 


 

 

Przykłady zastosowania owerloków

 

 

Owerlok_overlock_BERNINA_A31.jpg Owerlok_overlock_BERNINA_A32.jpg

 

 

Owerlok_overlock_BERNINA_A34.jpg

 

 

Overlock_przyklad__bernina_4.jpg Overlock_przyklad__bernina_8.jpg

 

 

Overlock_przyklad__bernina_5.jpg Overlock_przyklad__bernina_9.jpg

 

 

Overlock_przyklad__bernina_11.jpg

 

 

Overlock_przyklad__bernina_1.jpg

 


 

 

Nie wiesz jaki owerlok wybrać?
sprawdź nasze porównanie możliwości owerloków BERNINA

 

 

Owerloki 4-nitkowe BERNINA   Coverlocki 5-nitkowe i renderki BERNINA

Owerloki 4-nitkowe

 

Owerloki 5-nitkowe