Ząbki transportu

Zabki-transportu-feed-dogs-BERNINA

 

ZĄBKI TRANSPORTU (ang. Feed Dogs) odpowiadają ze przesuwanie materiału pod stopką. Praca ząbków transportu jest zsynchronizowana z pracą igielnicy i chwytacza, tak aby materiał został przesuwany we właściwym momencie o określoną odległość.

 

Prędkość z jaką poruszają się ząbki transportu odpowiada za długość szytego ściegu. Regulując ten parametr tak naprawdę regulujemy prędkość posuwu ząbków transportu.

 

Zarówno w maszynie do szycia jak i owerloku, coverlocku czy renderce, ząbki transportu są niezbędne do szycia. Jedynie w hafciarce komputerowej oraz maszynach do pikowania "z wolnej ręki" ząbki te są zbędne i najczęściej nie ma ich wcale lub w przypadku maszyno-hafciarek są one wyłączane.

 


 

 

W overlockach (oraz coverlockach i renderkach) ząbki transportu są dodatkowo regulowane "różnicowo" co oznacza, że są podzielone na strefy (np. przednią i tylną), które mogą poruszać się niezależnie od siebie i być regulowane za pomocą odpowiedniego ustawienia.

 

Co nam daje tzw. transport dyferencjalny (różnicowy) ? Dzięki niemu możemy rozciągać lub marszczyć materiał który szyjemy !

 

Ząbki tranportu w owerloku BERNINA B44

 

(ząbki transportu w owerloku BERNINA B44)

 

 

BERNINA bernette B44 Funlock - overlock 4-nitkowy - Transport dyferencjalny

 

(Pokrętło regulacji pracy ząbków transportu w owerloku BERNINA B44)

 

 


 

 

W owerloku to bardzo przydatna funkcja i spotykana praktycznie w każdym dobrym overlocku. W maszynach do szycia jest to funkcja równie przydatna, ale rzadko spotykana. Przykładem maszyny do szycia, która posiada regulację dyferencjału pracy ząbków transportu jest zaawansowana i rozbudowana półprofesjonalna elektroniczna maszyna do szycia BERNINA bernette MILAN 8

 

https://szycie.info.pl/pic/blog/Transport_dyferencjalny_BERNINA_milan_8.jpg

 

(Regulacja pracy ząbków transportu w modelu maszyny do szycia BERNINA MILAN 8)

 


 

 

Ciekawostką jest profesjonalna maszyno-wyszywarka (hafciarka komputerowa) BERNINA B790 w której to ząbki transportu potrafią poruszać materiałem nie tylko przód/tył, ale również lewa/prawa ! Dzięki czemu możemy wyszywać ściegi w polu 360 stopni (sideways motion) tworząc szerokie, ozdobne ściegi o złożonych kształtach.

 

 

 

Zobacz film przedstawiający system BERNINA Sideways motion w modelu BERNINA B790

 

 


 

 

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w maszyno-hafciarkach z Linii 7 BERNINA jest tzw. Dual Feed czy system podwójnego transportu materiału. System ten to specjalna opuszczana stopka, która wyposażona w dodatkowe ząbki transportu "krocząc" przesuwa materiał od góry we współpracy z ząbkami dolnymi. Tego typu rozwiązanie pozwala na pracę z materiałami które "lepią się" i blokują pod zwykłą stopką lub materiałami grubymi czy też "kanapkami" z kilku warstw materiałów - np. podczas pikowania patchworków.

 

Oczywiście praktycznie każdą maszynę do szycia można doposażyć w specjalną stopkę z tzw. "górnym transportem" i uzyskać efekt podobny do tego przy zastosowaniu systemu  BERNINA DUAL FEED, jednak system ten pozwala na używanie górnego transportu z dowolną stopką specjalistyczną (np. do wszywania zamków, do aplikacji, do marszczenia, itp.) podczas gdy zwykła stopka z górnym transportem zastępuje stopkę.

 

 

Maszyna BERNINA z system górnego transportu BERNINA Dual Feed

 

System BERNINA Dual Feed w maszynie BERNINA B770 QE