Czym różni się elektroniczna (komputerowa) maszyna do szycia od maszyny mechanicznej

 

Czym różni się maszyna mechaniczna od komputerowej? Która maszyna lepsza - komputerowa czy mechaniczna? Jaką maszynę wybrać?

 

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.

 

 

Na początek - czym różnią się maszyna komputerowa (zwana także elektroniczną) i maszyna mechaniczna?

 

 

Zasadniczą różnicą i według nas najważniejszym kryterium, które definitywnie rozdziela maszyny elektroniczne od mechanicznych jest sposób tworzenia ściegu.

 

 

Czyli najprościej mówiąc:

 

W mechanicznej maszynie do szycia za tworzenie ściegów odpowiada układ krzywek, zębatek i mimośrodów - czyli mechanika w czystej postaci.

 

Natomiast w komputerowej maszynie do szycia za tworzenie ściegów odpowiada zaprogramowany moduł elektroniczny, który przy pomocy silników krokowych porusza igielnicą "na boki", a także reguluje pracę ząbków transportu tworząc wzór ściegu, dziurkę na wymiar guzika czy literkę alfabetu. Te silniki krokowe sterowane są przez mały komputer (a dokładnie układ scalony) wbudowany w płytę główną maszyny.

 


 

 

Mechaniczne maszyny do szycia

 

Układ tworzący ścieg w mechanicznej maszynie do szycia.

 

(Układ ściegowy w mechanicznej maszynie do szycia)

 

 

Układ ściegowy w mechanicznej tradycyjnej maszynie do szycia

 

(Krzywki regulujące pracę igielnicy)

 


 

Komputerowe maszyny do szycia

 

 

Elektroniczna maszyna do szycia - Układ ściegowy

 

(Maszyna komputerowa z widoczną płytą główną oraz elementami sterującymi układem ściegowym)

 

 

Układ tworzący ścieg w komputerowej maszynie do szycia

 

Silniki krokowe odpowiedzialne za ruch igielnicy - "na boki"

 

  

Ta podstawowa różnica w budowie maszyny mechanicznej, a elektronicznej decyduje o możliwościach jakie maszyna posiada.

 

W mechanicznych maszynach do szycia, gdy przekręcamy pokrętło wyboru ściegu, mechanizm ściegowy uaktywnia daną krzywkę lub zespół elementów mechanicznych, które w odpowiedni sposób poruszają igielnicą oraz regulują pracę ząbków transportu tworząc tym samym "zaprogramowany" ścieg.

 

Całość układu napędzana jest z jednego silnika. Ponieważ układ krzywek ma ograniczone możliwości dlatego też ograniczona jest także ilość ściegów w maszynie. Przeważnie maszyny mechaniczne mają maksymalnie 30 ściegów. Więcej po prostu się nie da osiągnąć.

 

Oczywiście taka ilość ściegów jest wystarczająca do szycia hobbystycznego jak i zawodowego ponieważ do dyspozycji dostajemy ściegi użytkowe, elastyczne jak i dekoracyjne oraz ściegi dla quiltersów i patchworkowców

 

 

BERNINA sew&go 5 - Ściegi

 

Przykład ściegów dostępnych w mechanicznej maszynie do szycia BERNINA Sew&Go 5

 


 

Ponieważ w maszynach elektronicznych (komputerowych) za tworzenie ściegu odpowiadają najczęściej niezależne silniki krokowe, które to poruszają igielnicą "na boki" oraz regulują pracę ząbków transportu, dlatego też tak naprawdę możliwości maszyny elektronicznej są praktycznie nieograniczone i w tego typu maszynie możemy uzyskać nieskończoną ilość ściegów z możliwością projektowania własnych wzorów włącznie.

 

W maszynach elektronicznych dostajemy także do dyspozycji różne przydatne funkcje, których w maszynach mechanicznych nie da się osiągnąć. Są to m.in. funkcje takie jak: odbicie lustrzane ściegu, łączenie w pamięci sekwencji ściegów ozdobnych, automatyczne ryglowanie, elektronicznie programowalną dziurkę na wymiar guzika, automatyczne cięcie nici, automatyczne podnoszenie stopki, możliwość projektowania własnych ściegów czy też dostosowanie ściegów i zapisanie parametrów w pamięci maszyny.

 

 

Ściegi w elektronicznej maszynie BERNINA Sew&Go 8

 

Przykład ściegów dostępnych w elektronicznej maszynie do szycia BERNINA Sew&Go 8

 


 

 

Kolejnym szczegółem budowy, który odróżnia maszyny mechaniczne od elektronicznych jest sposób sterowania maszyną do szycia.

 

W mechanicznych maszynach do szycia sterowanie odbywa się przy pomocy pokręteł, które regulują poszczególne parametry ściegu oraz wybierają jego rodzaj.

 

 

Sterowanie mechaniczną maszyną do szycia

 

Od lewej: pokrętło wyboru ściegu, pokrętło długości ściegu, pokrętło szerokości ściegu
na przykładzie mechanicznej maszyny do szycia BERNINA B35

 

 

 

W komputerowej maszynie do szycia sterowanie odbywa się często poprzez klawisze funkcyjne oraz klawiaturę, a potrzebne parametry wyświetlane są na ekranie informacyjnym

 

 

Sterowanie elektroniczną maszyną do szycia

 

Układ sterowania maszyną elektroniczną BERNINA Sew&Go 8. Widoczna klawiatura oraz klawisze sterujące.
Po lewej widoczne klawisze funkcyjne oraz suwak regulacji prędkości szycia.

 

 

 

W bardziej zaawansowanych modelach maszyna komputerowych mamy do dyspozycji dotykowe ekrany sterujące i/lub wielofunkcyjne pokrętła sterujące.

 

 

Panel dotykowy w komputerowej maszynie do szycia BERNINA

 

Widoczny dotykowy ekran oraz pokrętła sterujące, a także przyciski funkcyjne - maszyno hafciarka BERNINA B770 QE

 

 

 

Dotykowy ekran sterujący w komputerowej maszynie do szycia BERNINA

 

Dotykowy ekran maszyno-hafciarki BERNINA B790. Widoczne menu edycji ściegu.

 


 

Kolejną różnicą pomiędzy maszynami do szycia elektronicznymi, a maszynami mechanicznymi jest sposób szycia na maszynie czyli to w jaki sposób jest uruchamiana maszyna.

 

W maszynach mechanicznych jest to po prostu tradycyjny rozrusznik nożny zwany potocznie "stopą" lub "pedałem" to za jego pomocą zaczynamy i kończymy szycie oraz regulujemy prędkość szycia w zależności jak mocno wciśniemy rozrusznik.

 

 

Rozrusznik nożny w maszynach mechanicznych BERNINA

 

Rozrusznik nożny stosowany w maszynie do szycia BERNINA Sew&Go 5

 

 

 

W maszynach elektronicznych/komputerowych oprócz sterowania za pomocą tradycyjnego rozrusznika mamy także możliwość szycia przy użyciu przycisku START/STOP oraz precyzyjnego suwaka płynnej regulacji prędkości szycia.

 

 

Przycisk start/stop w elektronicznej (komputerowej) maszynie do szycia BERNINA

 

Przycisk START/STOP (podświetlony na zielono) oraz suwak regulacji prędkości,
a także przyciski funkcyjne w komputerowej maszyno-hafciarce BERNINA B770 QE

 

 

 

Dodatkowo w elektronicznych maszynach do szycia rozrusznik nożny może posiadać inne użyteczne funkcje, np takie jak pozycjonowanie igły po wciśnięciu piętą lub też ryglowanie, automatyczne cięcie nici i podnoszenie stopki.

 

 

Elektroniczny rozrusznik nożny w komputerowych maszynach do szycia BERNINA

 

Rozrusznik nożny stosowany w komputerowych maszynach do szycia BERNINA z serii Pofessional.

 


 

Jak widać maszyny elektroniczne to zupełnie inna kategoria maszyn w porównaniu z maszynami mechanicznymi. Różni je bardzo wiele, ale każda z nich robi dokładnie to samo.

 

Czy więc elektroniczne maszyny do szycia są lepsze od mechanicznych? Niekoniecznie !

 

Oczywiście maszyna elektroniczna (komputerowa) ma znacznie większe możliwości od maszyny mechanicznej, jednak czy zawsze potrzebujemy dodatkowych funkcji ?

 

Możliwości współczesnej mechanicznej maszyny do szycia w zupełności zadowolą każdego szyjącego na potrzeby gospodarstwa domowego czy hobby i zabawy.

 

 

Maszyny mechaniczne mają zazwyczaj mocniejsze silniki od maszyn elektronicznych oraz są często wyposażane są w metalowy chwytacz wahadłowy, który jest niesamowicie trwały i mocny oraz mało podatny na uszkodzenia.

 

W maszynach elektronicznych stosuje się chwytacz rotacyjny, który może nie jest tak trwały i "niezniszczalny" jak jego wahadłowy, metalowy odpowiednik, ale daje większe możliwości jeśli chodzi o szerokość ściegu i prędkość szycia.

 

O rodzajach, zaletach i wadach chwytaczy stosowanych w maszynach do szycia znajdziesz informacje pod tym linkiem - kliknij

 

 

Maszyny elektroniczne z racji swojej elektroniki i "komputera" znajdującego się w takiej maszynie, są też przeważnie droższe od swoich mechanicznych "sióstr".

 

Dlatego też jeśli nie potrzebujemy zbędnych funkcji, a potrzebujemy mocnej, solidnej maszyny do szycia wyposażonej w ściegi użytkowe, elastyczne (zwane także owerlokowymi) oraz ściegi dekoracyjne i dziurkę na wymiar guzika w podstawowym kształcie - wówczas mechaniczna maszyna do szycia jest dla nas idealna i zapłacimy za funkcje, które wykorzystamy w 100%, a maszyna nie będzie stawiać żadnych ograniczeń podczas codziennej pracy.

 

Jeżeli natomiast potrzebujemy maszyny z szerokim zakresem ściegów dekoracyjnych, możliwością wyszywania alfabetu, rozbudowanymi funkcjami edycji ściegu oraz pomocniczymi funkcjami takimi jak: automatyczne cięcie nici, automatyczne ryglowanie, automatyczne podnoszenie stopki - wówczas powinniśmy zdecydować się na zakup maszyny komputerowej.

 

Specjalną linią maszyn elektronicznych są maszyno-hafciarki komputerowe, które posiadają zazwyczaj maksymalnie rozbudowane funkcje szycia. W tym segmencie znajdziemy zarówno maszyno-hafciarki domowe jak i profesjonalne przemysłowe maszyno-hafciarki BERNINA Professional use.

 


Przykłady różnego rodzaju maszyn do szycia ze względu na podział
mechaniczna /
elektroniczna (komputerowa)

 

Mechaniczna domowa maszyna do szycia BERNINA Sew&Go 5

  Elektroniczna domowa maszyna do szycia BERNINA Sew&Go 7

Domowa mechaniczna maszyna do szycia BERNINA Sew&Go 5

 

Domowa elektroniczna maszyna do szycia BERNINA Sew&Go 7

     
     
     

Półprofesjonalna masyzna do szycia BERNINA Milan 8

Półprofesjonalna elektroniczna maszyna do szycia BERNINA MILAN 8

     
     
     

BERNINA B 1008 - Profesjonalna mechaniczna maszyna do szycia

 

BERNINA B 550 QE - Profesjonalna komputeorwa maszyna do szycia dla Quiltersów

Profesjonalna mechaniczna maszyna do szycia BERNINA B 1008

 

Profesjonalna elektroniczna maszyna do szycia BERNINA B550 QE

     
     
     

BERNINA bernette Chicago 7 - Maszyno hafciarka dla domu i hobby

Domowa maszyno-hafciarka BERNINA Chicago 7

     
     
     

BERNINA B 570 - Profesjonalna maszyno-hafciarka dedykowana dla biznesu

Półprofesjonalna maszyno-hafciarka
dedykowana dla biznesu BERNINA B 570 QE

     
     

 Ciekawostki...

 

 

BERNINA w swojej ofercie posiadała maszynę, która była swoistą hybrydą
czyli maszyną mechaniczną z udogodnieniami elektronicznymi. Był do model BERNINA MILAN 7

 

 

BERNINA MILAN 7 - Mechaniczna maszyna do szycia z udogodnieniami elektronicznymi

 

 

Maszyna ta posiadała klasyczny układ ściegowy z maszyny mechanicznej, a dodatkowo posiadała elektroniczne funkcje takie jak: przycisk START/STOP, suwak regulacji prędkości szycia oraz pozycjonowanie igły.

 


 

W ofercie szwajcarskiego producenta BERNINA znajduje się maszyno-hafciarka, które posiadają możliwość projektowania własnych wzorów ściegów maszynowych !

 

Jest to model profesjonalnej maszyno-hafciarki dedykowanej dla biznesu - BERNINA B 790

 

 

Projektowanie własnych wzorów ściegu w profesjonalnej maszyno-hafciarce BERNINA B790

 

 

W specjalnym kreatorze możemy dowolnie zaprojektować ściegi ozdobne, które maszyna następnie wyszyje. Ściegi te możemy zapisać do trwałej pamięci maszyny.

 

Kreator ściegów posiada mnóstwo przydatnych narzędzi takich jak możliwość odbicia lustrzanego, duplikowania odcinków czy też odwrócenia ściegu lub potrójnego ich wyszywania. Dzięki funkcji projektowania ściegów mamy tak naprawdę nieskończoną ilość ściegów dostępnych w tej zaawansowanej profesjonalnej hafciarko-maszynie BERNINA B790

  

Jeśli chcesz porównać ze sobą możliwości poszczególnych modeli maszyn BERNINA skorzystaj z naszego porównania.

 

Mechaniczne maszyny do szycia BERNINA

 

Komputerowe maszyny do szycia BERNINA

     

Porównanie maszyn mechanicznych

 

Porównanie maszyn elektronicznych

     
     

Profesjonalne elektroniczne maszyny do szycia BERNINA

 

Funkcje szycia w profesjonalnych hafciarkach komputerowych BERNINA

     

Porównanie profesjonalnych maszyn elektronicznych

 

Porównanie funkcji szycia w profesjonalnych maszyno-hafciarkach